Caravana filmului românesc sosește în această seară la Giurgiu. Vineri, sâmbătă și duminică, iubitorii de film românesc de bună calitate sunt invitați pe platoul din faţa Teatrului „Tudor Vianu” pentru a viziona trei dintre cele mai îndrăgite filme de comedie din patrimoniul cinematografic naţional.
În programul acestei seri, de la ora 21.00, se află filmul “ACTORUL ŞI SĂLBATICII”, în regia lui Manole Marcus și scenariul lui Titus Popovici, cu Toma Caragiu, Margareta Pogonat, Mircea Albulescu, Ion Besoiu, Mircea Diaconu, Marin Moraru, Ovidiu Iuliu Moldovan.
Programul pentru sâmbătă și duminică este următorul:
Sâmbătă, 18 iulie, ora 21.00: SECRETUL LUI BACHUS
Regia: Geo Saizescu; Scenariul: Titus Popovici;
Cu: Ştefan Mihăilescu-Brăila, Gheorghe Dinică, Dem Rădulescu, Emil Hossu, Jean Constantin, Sebastian Papaiani, Horaţiu Mălăele
Duminică, 19 iulie, ora 21.00: BULETIN DE BUCUREŞTI
Regia: Virgil Calotescu; Scenariul: Francisc Munteanu;
Cu: Mircea Diaconu, Catrinel Dumitrescu, Draga Olteanu Matei, Octavian Cotescu, Diana Lupescu, Ştefan Mihăilescu-Brăila, Costel Constantin
Proiecţiile au loc în aer liber, pe Platoul din faţa Teatrului „Tudor Vianu” din Giurgiu, publicul având acces gratuit. Filmele vor fi prezentate la o calitate artistică de excepţie, fiind refăcute ca sunet şi imagine.
CARAVANA FILMULUI ROMÂNESC este un proiect derulat de Asociaţia CineCultura (www.asociatiacinecultura.ro) împreună cu MDV AUDIO STUDIO (www.mdvstudio.ro) începând din vara anului 2013 și s-a derulat la nivel naţional prin cele două secţiuni ale sale: Capodopere ale cinematografiei naţionale şi Cartea şi filmul.
Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către